Dokumentárne filmy

 • ANTON SRHOLEC (2015)

  ANTON SRHOLEC (2015)

  Celovečerný dokumentárny film,réžia: Alena Čermáková

  Film Anton Srholec je silným príbehom života vzácneho muža, rímsko-katolíckeho kňaza, saleziána, odvrhnutého vlastnou katolíckou hierarchiou, spisovateľa, charitatívneho pracovníka, politického väzňa, ľudomila a nadšenca pre Krista, ktorý nikdy neopustil svoje zásady milovať ľudí a Boha napriek životným okolnostiam a vždy bojoval za lepší svet.

 • MILAN ČORBA (2014)

  MILAN ČORBA (2014)

  Celovečerný dokumentárny film, réžia: Martin Šulík

  Milan Čorba je dokumentárny portrét významného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Spolupracoval na projektoch, ktoré formovali podobu slovenskej a českej televízie, kinematografie a divadla. Dokument sa snaží Milana Čorbu zachytiť v širokom kontexte spoločenského pohybu, prelínajú sa v ňom autentické archívne zábery s ukážkami jeho diela a so spomienkami priateľov, spolupracovníkov i blízkej rodiny.

 • OD FICA DO FICA (2012)

  OD FICA DO FICA (2012)

  Celovečerný dokumentárny film, réžia: Zuzana Piussi

  Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala - predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov. Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po dvadsiatich rokoch slobodnej samostatnosti, Slovensko, aké si nechceme pripustiť.

   

 • HRANICA (2009)

  HRANICA (2009)

  Celovečerný dokumentárny film, réžia: Jaro Vojtek

  V roku 1946 bola dedina Slemence na hranici Československa a Sovietskeho zväzu rozdelená Červenou armádou na dve časti. Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

   

 • MY ZDES (2005)

  MY ZDES (2005)

  Celovečerný dokumentárny film - réžia: Jaro Vojtek

  Rodina Krnáčovcov sa po druhej svetovej vojne presťahovala zo stredného Slovenska na Podkarpatskú Rus. Po pričlenení tohto územia k  ZSSR boli násilne presídlení do dediny Balgarka v kazašskej stepi, kde prežili vyše štyridsať rokov. Po rozpade ZSSR sa rozhodli vrátiť späť do Európy. Na jeseň v roku 2000 opustí rodina Dimitrija Kiossyu dom v kazašskej stepi a zamieri do krajiny svojich predkov na Slovensko...

   

 • REKONŠTRUKCIA REDUTY (2013)

  REKONŠTRUKCIA REDUTY (2013)

  TV dokumentárny film, réžia: Marián Chudovský

  Dokumentárny film o rekonštrukcii budovy Reduty, sídle Slovenskej fiharmónie v rokoch 2010 - 2012.

 • KLIMATICKÉ ZARIADENIE MÁ PORUCHU (2006)

  KLIMATICKÉ ZARIADENIE MÁ PORUCHU (2006)

  TV dokumentárny film, réžia: Katarína Začková

  Dokumentárny film sa netradičným spôsobom pozerá na zmeny klímy, kvôli ktorým sa aj v strednej Európe počasie "zbláznilo." Odborníci z Česka, z Rakúska a Slovenska upozorňujú na rapídny úbytok transpirujúcich rastlín, ktoré zmierňujú chaos v počasí. Dávajú jednoduché a lacné návody ako krajine pomôcť.

 • LESK A BIEDA SNP (2004)

  LESK A BIEDA SNP (2004)

  TV dokumentárny film, réžia: Robert Kirchhoff

  Dokumentárny film o miznúcom lesku slávneho Slovenského národného povstania, ktoré sa dnes pod nánosmi zabudnutia, ideologických manipulácií a prázdnych manifestácií stáva svojou vlastnou karikatúrou.

 • PREVOZ (2002)

  PREVOZ (2002)

  TV dokumenárny film, réžia: Mario Homolka

  Dokumentárny film o štátnom prevoze pozostatkov Dr. Milana Hodžu z Chicaga na Slovensko do Martina.

 • NA VODE (2001)

  NA VODE (2001)

  TV dokumentárny film, réžia: Róbert Kirchhoff

  Dokument z cyklu "Strata domova" o uprednostňovaní stavieb verejného záujmu pred konkrétnym životom človeka. Vyľudnená dedina Slatinka nie je už roky zatopená z dôvodu nedostatku financií.

 • PO NÁS POTOPA (2001)

  PO NÁS POTOPA (2001)

  TV dokumentárny film, réžia: Ivan Kočner

  Dokument z cyklu "Strata domova" o rozpade tradičných vidieckych komunít z dôvodu výstavby veľkého vodného diela.

 • UNITED WE RUN (2001)

  UNITED WE RUN (2001)

  Dokumentárny film, réžia: Mario Homolka

  Zákulisie cesty predsedu vlády SR do New Yorku a jeho účasti na New York City Marathon 2001 - najväčšia zahraničná PR akcia v novodobých dejinách Slovenskej republiky.

 • AKVÁRIUM (2001)

  AKVÁRIUM (2001)

  Dokumentárny film, réžia: Jaro Vojtek

  Dokumentárny film z prostredia utečeneckého tábora v Belehrade. Stovky kosovských Srbov a Rómov provizórne žijúcich už roky na palubovke športovej haly Pinki a vedľa nich, oddelení často len sklom, relaxujúci a športujúci Belehradčania.

 • JFK alebo Zákulisie koncertu pre Jara Filipa (2001)

  JFK alebo Zákulisie koncertu pre Jara Filipa (2001)

  TV dokumentárny film, réžia: Mario Homolka

  Film zo zákulisia Koncertu pre Jara Filipa 20.4.2001 v Bratislave, vysielaný v Slovenskej televízii na Jednotke o 20.00.hod.

 • ANJELI NA MODRO (2001)

  ANJELI NA MODRO (2001)

  TV dokumentárny film, réžia: Mario Homolka

  Film, ktorý surovo a realisticky zachytáva záchranu života na oddelení ARO v Nemocnici v Bratislave - Ružinove, vysielaný v Slovenskej televízii.

 • OBZRIME SA S ÚSMEVOM (2000)

  OBZRIME SA S ÚSMEVOM (2000)

  TV dokumenárny film, réžia: Mario Homolka

  Pilotná časť cyklu STV o slovenských satirikoch a humoristoch. Ján Ladislav Kalina, autor knihy Tisíc a jeden vtip o dobe v ktorej žil od Rakúsko-Uhorskej monarchie po komunistickú normalizáciu v 70-tych rokoch.